לקנות בתשלומים?

רובנו מתפתים לקנות בתשלומים על מנת להקטין את סך ההוצאה החודשית, רך בסופו של דבר מגדילים את ההוצאה העתידית של רכישות שכבר לגמרי שכחו מהם. הבעיה העיקרית בתשלומים היא שהיא גורמת לנו להרגיש שיש לנו יותר כסף ממה שיש לנו בפועל.

עקרון חשוב בהתנהלות כלכלית נכונה הוא שהדברים צריכים להיות מאד פשוטים וברורים. כאשר יש לנו את האפשרות הכלכלית, אני מייעץ לקנות בתשלום אחד כך שעם הרכישה שכחנו את ההוצאה ואנחנו לקראת הרכישה הבאה, אם היא מסתדרת לנו עם תזרים המזומנים שאנחנו מנהלים.

כאשר תזרים המזומנים שלנו לא מאפשר ואנחנו מתלבטים בין תשלום אחד או יותר כלל האצבע הוא כדלהלן:

  1. לא פורסים לתשלומים הוצאות שוטפות וקבועות כמו קניות אוכל, פארם, חשמל, ארנונה וכדומה: ההיגיון שעומד מאחורי כלל זה שבכל חודש אנחנו קונים או צורכים בסכום דומה ולכן חלוקה לתשלומים לא פותרת שום דבר, להיפך היא יוצרת אצלנו תחושה שקנינו בסכום נמוך מדי ולכן יש לנו כסף פנוי להוצאות אחרות, מה שאינו נכון בד"כ.
  2. תשלומים בגין הוצאה חודשית מתמשכת כמו ביטוח הרכב אן מנוי לחדר כושר כדאי לפרוס לתקופה המכסימלית, 12 חודשים, בדיוק התקופה שאליה מתייחסת ההוצאה.

לסיכום, הבעיה העיקרית בתשלומים היא שהיא גורמת לנו להרגיש שיש לנו יותר כסף ממה שיש לנו בפועל. לכן, כלל חשוב בהתנהלות כלכלית נכונה לנהל תזרים מזומנים למשפחה (כלי שאני מלמד ונותן ללקוחות שלי) כך שתמיד נוכל לדעת לכמה תשלומים אנחנו יכולים לפרוס כל הוצאה גדולה שביצענו כמו רהיט, מקרר וכדומה על מנת שלא ניכנס למינוס או נחרוג ממסגרת האשראי שלנו.