מאמרים להשכלה פיננסית

קופת גמל להשקעה
קרא עוד

קופת גמל להשקעה

אחד העקרונות של התנהלות כלכלית נכונה הוא חיסכון של כ 20% מההכנסות. וורן באפט מגדולי המשקיעים בעולם אמר "אל תחסוך את מה שנשאר אחרי שבזבזת........תבזבז את מה שנשאר אחרי שחסכת!!" כלומר, מיד עם כניסת המשכורת נעביר כ 20% ממנה למספר אפיקי חסכון והיתרה שנותרה תממן את כל ההוצאות השוטפות של המשפחה. אפיקי החסכון השונים נועדו לבנות למשפחה רשת בטחון כדלהלן:

 1. אפיק חסכון ראשון יהיה לטובת "קרן חרום" שמטרתה לממן הוצאות בלתי צפויות כמו הוצאה גדולה לרופא שיניים, טיפול גדול באוטו, שיפוץ דחוף בבית (פיצוץ בצנרת) ועוד.
 2. אפיק חסכון שני נועד לעזור [...]

  קרא עוד
מה ההבדל בין חוב רע לחוב טוב?
קרא עוד

מה ההבדל בין חוב רע לחוב טוב?

בכלכלת המשפחה "חוב" הוא מונח חשוב בקביעת האופק הכלכלי של המשפחה והוא זה שיקבע אם למשפחה תהיה עצמאות כלכלית או בור כלכלי, האם תחיה באיכות חיים ושלווה או במחסור ודאגה איך לשרוד ברמה היום יומית. "חוב" הנו מונח מהעולם הפיננסי ומשמעותו התחייבות שנוצרה עקב שימוש בכסף של מישהו אחר לצרכיי. החוב נושא ריבית בהתאם לרמת הסיכון של נוטל החוב, תקופת ההחזר ועוד. לרוב האנשים בעולם יש חובות הנוצרים מהאופן בו הם מנהלים את הכסף שלהם, הערכים והאמונות שלהם בנוגע לכסף ועושר, החינוך הפיננסי והדוגמא האישית שקיבלו מההורים ועוד.

חוב טוב

חוב טוב מוגדר כאשר [...]

קרא עוד
קרן חירום – קופה לבלת"מ
קרא עוד

קרן חירום – קופה לבלת"מ

כשמה כן היא, קרן חרום נועדה לשמש אותנו בשני מקרים חרום עיקריים כדלהלן:

 1. לממן הוצאות בלתי צפויות שלא נלקחו בחשבון בעת שערכנו את אומדן תזרים המזומנים שלנו, כמו לדוגמא טיפול פתאומי אצל רופא שיניים, החלפת מכשיר חשמלי יקר שיצא מכלל שימוש לפתע, טיפול לא צפוי ברכב וכדומה. מכאן שקרן חרום לא תשמש בשום אופן מימון של טיסה לחו"ל או כל הוצאה דומה אחרת.
 2. לממן את המחיה השוטפת שלנו כאשר אחד מבני הזוג נאלץ להפסיק לעבוד אם בגלל פיטורים, אם בגלל מחלה או תאונה. במקרה כזה כספי הקרן יעזרו לנו לשמור [...]

  קרא עוד
לקנות בתשלומים?
קרא עוד

לקנות בתשלומים?

רובנו מתפתים לקנות בתשלומים על מנת להקטין את סך ההוצאה החודשית, רך בסופו של דבר מגדילים את ההוצאה העתידית של רכישות שכבר לגמרי שכחו מהם. הבעיה העיקרית בתשלומים היא שהיא גורמת לנו להרגיש שיש לנו יותר כסף ממה שיש לנו בפועל.

עקרון חשוב בהתנהלות כלכלית נכונה הוא שהדברים צריכים להיות מאד פשוטים וברורים. כאשר יש לנו את האפשרות הכלכלית, אני מייעץ לקנות בתשלום אחד כך שעם הרכישה שכחנו את ההוצאה ואנחנו לקראת הרכישה הבאה, אם היא מסתדרת לנו עם תזרים המזומנים שאנחנו מנהלים.

כאשר תזרים המזומנים שלנו לא מאפשר ואנחנו מתלבטים בין [...]

קרא עוד
חינוך פיננסי לילדים שלנו
קרא עוד

חינוך פיננסי לילדים שלנו

זהו מאמר על חינוך פיננסי לילדים שלנו: אין חולק שהמתנה הכי חשובה שהורים יכולים לתת לילד שלהם, כבר מגיל צעיר, זה חינוך פיננסי שיהפוך אותם לאנשים בוגרים ואחראיים ויצעיד אותם לעתיד של שקט נפשי ורווחה כלכלית. חינוך פיננסי דורש זמן, תשומת לב וסבלנות. בסופן של דבר, תפקידנו כהורים הוא לייצר מבוגר אחראי המסוגל לעמוד בזכות עצמו. ריכזתי כמה נקודות חשובות בנושא:

 1. אין לומר לילד "אין לנו כסף" - יש לומר כי להורים יש סדרי עדיפויות שונים וכך נמנע הרגשה של תסכול שבגלל שלחבריהם יש יותר מהם הם גם טובים מהם. חיים לפי סדרי [...]

  קרא עוד