קרן חירום – קופה לבלת"מ

כשמה כן היא, קרן חרום נועדה לשמש אותנו בשני מקרים חרום עיקריים כדלהלן:

  1. לממן הוצאות בלתי צפויות שלא נלקחו בחשבון בעת שערכנו את אומדן תזרים המזומנים שלנו, כמו לדוגמא טיפול פתאומי אצל רופא שיניים, החלפת מכשיר חשמלי יקר שיצא מכלל שימוש לפתע, טיפול לא צפוי ברכב וכדומה. מכאן שקרן חרום לא תשמש בשום אופן מימון של טיסה לחו"ל או כל הוצאה דומה אחרת.
  2. לממן את המחיה השוטפת שלנו כאשר אחד מבני הזוג נאלץ להפסיק לעבוד אם בגלל פיטורים, אם בגלל מחלה או תאונה. במקרה כזה כספי הקרן יעזרו לנו לשמור על רמת החיים שלנו יחד עם הכספים שאנו אמורים לקבל מהביטוח.

קרן החרום מכניסה הרבה שקט נפשי ורוגע לחיינו והיא כלי מאד חשוב ומרכזי בהתנהלות כלכלית נכונה. בכל רגע, אנחנו יודעים כי נוכל לממן הוצאה בלתי צפויה מבלי לשבור את הראש האם להיכנס למינוס או לקחת הלוואה יקרה למימונה.

כמה כסך יש לשים בקרן החרום? לדעתי הקרן צריכה להיות בסכום של 3 עד 6 פעמים סך ההוצאות המשפחתיות הממוצעות בחודש. אם לדוגמא, סך ההוצאות החודשיות הנו כ 15,000 ₪ הרי שקרן החרום צריכה להיות בסכום של כ 45,000 ש"ח עד 60,000 ש"ח.

קרן החרום חייבת להיות נזילה. אפשר ששליש יהיה בפק"מ והיתרה בקרן נאמנות סולידית (כספית או אג"ח) ע"מ שנוכל להנות מתשואה על הכסף.

מתי ניצור את קרן החרום? ללקוחות שמגיעים אליי עם מינוס וחובות אני מייעץ בד"כ לסגור את המינוס בשלב הראשון, בשלב השני למחזר ולסדר את נושא ההלוואות ורק אח"כ לחסוך את הכסף לקרן החרום בהתאם ליכולת הכלכלית ותזרים המזומנים שלנו.