חינוך פיננסי לילדים שלנו

זהו מאמר על חינוך פיננסי לילדים שלנו:

אין חולק שהמתנה הכי חשובה שהורים יכולים לתת לילד שלהם, כבר מגיל צעיר, זה חינוך פיננסי שיהפוך אותם לאנשים בוגרים ואחראיים ויצעיד אותם לעתיד של שקט נפשי ורווחה כלכלית. חינוך פיננסי דורש זמן, תשומת לב וסבלנות.
בסופן של דבר, תפקידנו כהורים הוא לייצר מבוגר אחראי המסוגל לעמוד בזכות עצמו.
ריכזתי כמה נקודות חשובות בנושא:

  1. אין לומר לילד "אין לנו כסף" – יש לומר כי להורים יש סדרי עדיפויות שונים וכך נמנע הרגשה של תסכול שבגלל שלחבריהם יש יותר מהם הם גם טובים מהם. חיים לפי סדרי עדיפויות תפתח אצל הילדים ערכים ותובנות חיוביים שיעזרו להם בעתיד, כמו חסכון, תכנון, וצריכה ממה שיש.
  2. לדבר עם הילדים על כסף – יש לדבר ולשתף את הילדים בצורה בוגרת, נעימה ואחראית בכל הנוגע למצב הכלכלי בבית. השיתוף מלכד מאד את המשפחה, מחזק את התקשורת וגורם לילדים להרגיש שהם שותפים לדרך, שההורים סומכים עליהם ומתחשבים בדעתם. הילד מצדו ילמד לא לחיות בבועה ועם הזמן ילמד לקבל את העובדה שלעיתים נדרש לתעדף צרכים ורצונות ואפילו ללמוד לוותר, להתגמש, לדחות סיפוקים ולהימנע מבזבוזים מיותרים. חשוב לציין כי הההסברים והלמידה צריכים להיות מותאמים לגילו, ליכולת ההבנה שלו ולשפתו. יש להפקיד לא לגרום לילד דאגות ולחצים מיותרים.
  3. דוגמא אישית– ילדים לומדים מדוגמא אישית של הוריהם. הורים שמתנהלים כלכלית בצורה נכונה ואחראית עפ"י תקציב מסודר ישמשו מודל חיקוי לילידיהם ויעניקו להם בכך חינוך פיננסי ויבטיח להם את היכולת להתנהל נכון כבוגרים ולחסוך מהם את החיים במינוס וחובות. חשוב מאד להסביר לילד באופן ברור וגלוי איך אתם מתמודדים עם סיטואציות כלכליות ימיומיות ומה השיקולים שעומדים מאחורי ההחלטות שקיבלתם.
  4. יש לשים גבולות לנתינה – טעות לתת לילדים כסף בלי גבול. חייבים לשים גבולות לנו כהורים ולילדים כבר כילידם קטנים בכל הנוגע לנתינה של כסף לצריכה ובילויים על מנת שלא ניכנס למינוס והלוואות. אנחנו ניתן לילדים רק ממה שיש ומה שמאפשר התקציב המשפחתי. "לא" אינה מילה גסה.
  5. יש לתת לילד דמי כיס – סכום קבוע הניתן אחת לתקופה המהווה התמודדות ראשונה עם ניהול תקציב. ניתן להתחיל במתן דמי כיס מגיל 5-6 ואילך. מכיוון שהסכום מוגבל, זהו כלי נפלא לעודד ילדים לחסוך, לתכנן ולדחות סיפוקים. כמובן שגובה הסכום נגזר מהתקציב המשפחתי, מגילו של הילד וצרכיו. חשוב מאד להבהיר לילד מה הוא רשאי ומה אינו ראשי לעשות עם הכסך. למשל בילוי עם חברים זה מדמי הכיס וקניית בגדים או ספרי לימוד על חשבון ההורים. באמצעות דמי הכיס להורים יש הזדמנות על ההבדל בין חסכון וצריכה ובין רוצה או צריך.
    מחקרים מצאו שכ 55% מהאנשים שקיבלו דמי כיס בילדותם הפכו בבגרותם לאנשים עם הרגלי חסכון.
  6. ילדים וקניות בסופר – אני בדעה שאין כל בעיה לקחת את הילדים איתכם לקניות בסופר. אנחנו מגיעים עם רשימה מסודרת ולא סוטים ממנה. יש להקפיד על כך שלפני שנכנסים יש לקבוע תקציב מוסכם ומוגדר לקניה של ממתקים או כל דבר אחר שהם רוצים שאינו ברשימה. זו הזדמנות ללמד את הילדים את הטריקים של הסופרים הגדולים, מחירים זולים למוצרים לא ממותגים. מבצעים של 1+1 והשוואת מחירים בין חברות שונות לאותו מוצר ובאותו משקל.